fbpx

GÓRY WOKÓŁ

Poniżej czeka Cię opis całego górskiego majestatu tego regionu. Skoncentrowaliśmy się na opisaniu Wam tych miejsc, do których dotrzecie z bazy Cosmo Glamp pieszo lub samochodem.

Parki narodowe na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku są dwa parki narodowe: Karkonoski oraz Gór Stołowych. Gdybyśmy wyznaczyli linię prostą między najwyższymi szczytami Karkonoszy i Gór Stołowych, tj. Śnieżką i Szczelińcem Wielkim, to równo w połowie ulokowany jest przygraniczny Okrzeszyn. To tu znajduje się Cosmo Glamp.

Ta część świata nazywa się Sudetami Środkowymi.

Okrzeszyn, a tym samym Cosmo Glamp, wtulony jest w objęciach północnej części Gór Stołowych (zwanej Zaworami), Gór Jastrzębich (większa ich część leży po stronie czeskiej) i Gór Kruczych (wchodzą w skład Gór Kamiennych). Z kwietnych łąk, z leśnych polan górujących nad Okrzeszynem można zobaczyć m.in. Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Wałbrzyskie oraz Góry Orlickie na Ziemi Kłodzkiej.

Widoki macie zapewnione – w zupełnym gratisie!

Góry Stołowe

Najwyższe partie Gór Stołowych położone są między miejscowościami: Radków, Kudowa Zdrój i Duszniki-Zdrój.

Góry Stołowe zbudowane są z piaskowców z dodatkiem margli ułożonych poziomo – stąd też nazwa gór, bo są płaskie – tak jak stół. Nie są to wysokie góry – najwyższy, szczyt to Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Mimo niezbyt dużej wysokości, pasmo to jest widoczne z oddali, jako blok skalny wystający ponad okolicę, porośnięty iglastym lasem. Za sprawą sformowania z piaskowca – skały łatwo poddającej się erozji – uformowały się charakterystyczne dla tych gór formy skalne. Najbardziej znanym jest labirynt skalny – Błędne Skały w masywie Skalniaka. Jest to obszar o powierzchni mniej więcej 22 hektarów, będący obszarem ochrony ścisłej Parku Narodowego Gór Stołowych. Północna część Gór Stołowych tworzy pasmo Zawory (od 550 do 715 m n.p.m.).

Z Cosmo Glamp do Zaworów dojdziesz w kilkanaście minut szlakiem czerwonym do szlaku zielonego (granicznego z Czechami). Wrócić możesz szlakiem niebieskim, którzy wiedzie poniżej szlaku zielonego.

Opisana wędrówka wraz z podziwianiem widoków i krótkim piknikiem zajmie Ci około 3 godzin.

Rezerwat Głazy Krasnoludków

Te zalesione wzgórza charakteryzują się płaską wierzchowiną i stromymi zboczami, z izolowanymi pagórami sięgające po dolinę Zadrny w Kotlinie Krzeszowskiej i zamykające od północy i północnego
zachodu Góry Stołowe. Miejscami na zboczach występują skalne ściany piaskowcowe. Kilkanaście kilometrów od Cosmo Glamp, znajduje się rezerwat Głazy Krasnoludów inaczej zwany jako “Gorzeszowskie Skałki”. Jest to powstały z piaskowca poddanego próbie czasu skalny mur przybierający najróżniejsze kształty: maczugi, grzyby, labirynty… Nieco poniżej skał znajdziecie dogodne miejsce do odpoczynku i grillowania.

Piesza wycieczka zajmuje kilka godzin. Zmotoryzowanym dotarcie z Cosmo Glamp do Gorzeszowa zajmie około 30 minut.

Zawory

Najwyższym szczyt Zaworów jest Róg (715m n.p.m.). Ze szlaku na szczyt i samego (płaskiego) wierzchołka, roztaczają się widoki na Sudety Środkowe i Zachodnie. Przebiegająca krawędzią stoliwa granica dzieli pasmo na polską i czeską część. Po czeskiej stronie pasmo nazywane jest “Závora”. Granica biegnie krawędzią stoliwa, stąd po polskiej stronie znajdują się strome zbocza oraz boczne odgałęzienia, natomiast po stronie czeskiej zaklęśnięta powierzchnia stoliwa, poprzecinana dolinami potoków, w której centrum wznoszą się Adršpašskoteplické skály.

Adršpašskoteplické skály

Z naszego glampingu dojdziesz do Adrspachu w około 120 minut, a do stacji kolejowej w czeskiej Petrikovicach dojdziesz w około 40 minut. Stąd pociąg zabierze Cię do Adrspachu (dojazd piękną trasą kolejową zajmie Ci ok. 35 minut, wysiądziesz przy samym wejściu przy Skalnym Mieście) i Teplic (stacja Teplice n. Met. Skaly – dojazd ok. 40 minut).

Adršpašskoteplické skály to malowniczy kompleks skalny położony w rejonie Karkonoszy. Charakteryzuje się unikalnymi formacjami skalnymi o różnorodnych kształtach i rozmiarach, w tym wąwozami, turniami oraz labiryntami. Jest to popularny cel wycieczek turystycznych; stanowi obszar chroniony ze względu na swoją wyjątkową wartość przyrodniczą. Skalne formacje są efektem milionów lat procesów geologicznych, tworząc niepowtarzalny i fascynujący widok dla odwiedzających

Góry Jastrzębie

Góry Jastrzębie znajdują się na południe od Cosmo Glamp. Dojdziesz tam szlakiem zielonym, niebieskim i czerwonym, by potem przejść na szlak graniczny w kolorze zielonym, do którego dołącza czeski szlak żółty, który wiedzie od przystanku Petrikovice przez Jański Wierch i odbija przez Rybnicek aż do przystanku autobusowego Bernartice.
Szlaki wiodą na Jański Wierch – jedyny znajdujący się w Polsce szczyt Gór Jastrzębich, od południa zwieńczony jest progiem skalnym, 300 m poniżej skałki, a na nich platforma widokowa tzw. Krausova vyhlidka.

Z Cosmo Glamp dojdziesz do Jańskiego Wierchu w około półtorej godziny.

Góry Jastrzębie z ich najwyższym szczytem Zaltman stanowią nieduże pasmo górskie, które styka się z Górami Stołowymi. Niewielu turystów zagląda w te rejony, dlatego warto zasmakować tu ciszy i spokoju. Szczególnie polecamy trasę prowadzącą przez Jański Wierch ze względu na piękne widoki oraz możliwość rozegrania tu naszej gry Na Szlaku. Wędrując, gracze poznają szlaki Gór Stołowych, Kruczych oraz Jastrzębich. O wygranej nie decyduje zdobycie Jańskiego Wierchu, ale także trzeba bezpiecznie wrócić do bazy Cosmo Glamp w Okrzeszynie. Ten, kto dokona tego najszybciej
– wygrywa!

Góry Krucze

Góry Krucze to pasmo, które stanowi południowo-zachodni kraniec ciągnącego się aż od Nowej Rudy, wygiętego ku północy łuku Gór Kamiennych, będących częścią Sudetów Środkowych. Zwarte zalesione Góry Krucze stanowią dominujący akcent krajobrazu nad Lubawką. Najcenniejszym przyrodniczo obszarem okolic Okrzeszyna jest rezerwat przyrody Kruczy Kamień osadzony na południowo-
zachodnich zboczach Kruczej Skały (681 m n.p.m.).

Na naturalnych odsłonięciach i osuwiskach skalnych występują wyjątkowo rzadkie, stwierdzone w zaledwie kilku miejscach w Polsce, sudeckie pionierskie zbiorowiska skał neutrofilnych. Typowym wskaźnikiem tego ekstremalnie ciepło- i sucholubnego siedliska jest obite występowanie roślin magazynujących w swych liściach wodę: rozchodnika wielkiego, rzadkiego rozchodnika białego oraz chronionego rojownika pospolitego. Jednak najcenniejszym gatunkiem jest jastrzębiec blady, którego występowanie stwierdzono na zaledwie pięciu stanowiskach w Polsce. Populacja jastrzębca w rezerwacie Kruczy Kamień jest najliczniejsza ze wszystkich dotąd stwierdzonych. Natomiast najbardziej znanym mieszkańcem Kruczego Kamienia jest piękny, niezwykle rzadki w Polsce motyl niepylak apollo. Jak podają źródła, jego obecność w tych rejonach sięga do początku XX wieku. W późniejszych latach sporadycznie odnotowywano jego obecność. Podjęto liczne próby przywrócenia liczebności populacji i w końcu… udało się! W 2019 roku wypuszczono ponad 600 osobników wyhodowanych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w Żywym Banku Genów, który mieści się w Jagniątkowie. Odtąd, wybierając się na spacer, można wśród innych motyli, napotkać niepylaka apollo, któremu jest tu po prostu bardzo dobrze.

W Górach Kruczych żyje także kilkanaście spośród 25 polskich gatunków nietoperzy. Warto wskazać tu chociażby nierzadko spotykane, ale zagrożone nocki duże i mopki, a także nocki rude, które często polują nad taflą zbiorników w dolinie Szkła koło Uniemyśla oraz w Kruczej Dolinie. A jeśli jesteś romantykiem możesz wybrać się do Doliny Miłości, nad potok o nazwie Miłość, a potem przejść fragmentem ścieżki dydaktycznej, by szlakiem niebieskim i zielonym wejść na Krucze Skały, skąd roztacza się piękny widok.

Góry Kamienne

Góry Kamienne – Składają się z kilku odrębnych pasm. Patrząc od strony zachodniej – Góry Krucze biegnące na kierunku północ-południe i dzielące Kotlina Kamiennogórską na Kotlinę Krzeszowską i Bramę Lubawską (najwyższy szczyt Kralovecky Szpicak 881 m n.p.m.); Wzgórza Krzeszowskie i Czarny Las (niższe wzniesienie z najwyższym punktem 660 m n.p.m. – góra Czuba); oraz dużo masywniejsze Pasmo Lesistej (z najwyższymi szczytami Lesista Wielka 851 m n.p.m. oraz Dzikowiec Wielki 836 m n.p.m.). Następnie, za niezwykle malowniczym przełomem Ścinawki, w stronę wschodnią aż do Obniżenia Noworudzkiego, ciągną się, zwężające i obniżające się aż do Tłumaczowa – Góry Suche – najwyższe, najbardziej masywne i najdłuższe pasmo (Waligóra 936 m n.p.m.). Na wschodzie, wzdłuż Grzbietu Świerkowego, zaczyna biec równolegle do niego na północy pasmo Wzgórz Włodzickich (Włodzicka Góra 758 m n.p.m.), które ciągną się dalej, aż do Wzgórz Ścinawskich i Kotliny Kłodzkiej.

Góry Suche po stronie czeskiej nazywają się Javorzi Hory, a pasmo Gór Kruczych – Vrani Hory. Jak pisze Waldemar Brygier: w rysunkach dzieci góry jawią się najczęściej jako strome trójkąty. Góry Kamienne takie właśnie są, a już na pewno ich najwyższa część z Waligórą, Suchawą i Kostrzyną. W literaturze turystycznej nazywane są czasami „sudeckimi Tatrami” i nie ma w tym przesady, jeśli wziąć pod uwagę naprawdę strome zbocza, głębokie doliny i ogromny wysiłek, jaki trzeba włożyć w ich pokonanie. Ale na tym właśnie polega wyjątkowość Gór Kamiennych wśród sudeckich pasm, które z reguły nie posiadają takiego ukształtowania. Góry Kamienne należą do makroregionu Sudetów Środkowych i charakteryzują się ciekawym położeniem, tworząc jakby dwa samodzielne pasma, oddzielone od siebie Kotliną Krzeszowską oraz Obniżeniem Lesku i Kamiennej Góry. Najwyższym szczytem Gór Kamiennych jest Waligóra (936 m), a w jej pobliżu znajduje się jeszcze kilka innych szczytów przekraczających wysokość 900 metrów, np. leżące w tym samym grzbiecie Kostrzyna (906 m) i Suchawa (928 m). Góry Kamienne zbudowane są ze skał osadowych i wulkanicznych pochodzących z różnych okresów, począwszy od karbonu, poprzez charakteryzujący się intensywną działalnością wulkaniczną perm, na górnej kredzie skończywszy. Góry kamienne charakteryzują się dużą ilością skałek i różnego rodzaju osuwisk. Najefektowniejszymi odsłonięciami skalnymi są Czerwone Skałki na zboczach Suchawy.
Innymi ciekawymi miejscami są Krucze Skały w okolicach Lubawki, objęte ochroną rezerwatową, a także liczne nieczynne kamieniołomy, w których zobaczyć można ciekawe odsłonięcia skał. Szczególnie interesujące są tzw. szczeliny wiatrowe na zboczach Lesistej Wielkiej, które były atrakcją turystyczną już w XIX wieku.

Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów. Panuje tu klimat podobny do tego w Alpach – z dużą ilością opadów, niskimi temperaturami, co owocuje długim okresem, w którym zastaniemy tutaj śnieg. Głównym budulcem Karkonoszy jest granit, a wskutek panujących tutaj warunków klimatycznych, procesy erozyjne doprowadziły do powstania charakterystycznych form skalnych – to mniej więcej 150 grup. Najsłynniejsze z nich to Trzy Świnki, Pielgrzymy, Owcze Skały, Końskie Łby czy Ptasie Gniazda. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest, leżąca na granicy polsko-czeskiej, Śnieżka (1602 m n.p.m.). Drugim słynnym wierzchołkiem jest Szrenica – 1362 m n.p.m. Nie jest ona najwyższa, ale lokalizacja w sąsiedztwie miasta Szklarska Poręba sprawia, iż zna ją wielu miłośników Karkonoszy. Karkonosze w większości (ponad 2/3 powierzchni) leżą na terenie Czech. Polska ich część od północy graniczy z Kotliną Jeleniogórską, od wschodu z Kotliną Kamiennogórską, a od zachodu z górami Izerskimi. Geologicznie, Karkonosze wraz z Górami Izerskimi, Pogórzem Izerskim, Kotliną Jeleniogórską i Rudawami Janowickimi należą do bloku karkonosko-izerskiego. Karkonosze zbudowane są głównie z różnego rodzaju granitów.

Z Cosmo Glamp do zaliczanych do Karkonoszy Grzbietów Szczepanowskiego oraz Lasockiego dojdziesz szlakiem zielonym, odpowiednio w 5 i 6 godzin.

Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie zobaczysz z Okrzeszyna, ale by tam dotrzeć pieszo musiałbyś mieć sporo samozaparcia. Jest to pasmo górskie położone we wschodniej części Sudetów Zachodnich, zajmujące powierzchnię prawie 90 km2. Rudawy Janowickie po wojnie do roku 1947 nosiły nazwę Góry Łomnickie. Na północy, od Gór Kaczawskich, oddziela je przełomowa dolina Bobru. Od zachodu graniczą z Kotliną Jeleniogórską, od wschodu z Kotliną Kamiennogórską, a od południa, poprzez Przełęcz Kowarską, z Lasockim Grzbietem w Karkonoszach. Północno-zachodnia część Rudaw Janowickich nosi nazwę Gór Sokolich, natomiast zachodnia – Wzgórz Karpnickich. Najwyższy szczyt to Skalnik (945 m n.p.m.). W Rudawach Janowickich występuje duża ilość skałek, zbudowanych przede wszystkim z granitu, ale też z gnejsów, amfibolitów, zlepieńców. Jako atrakcje turystyczne można wymienić tu między innymi ciekawe ruiny zamków średniowiecznych (np. Zamek Bolczów) i schronisko Szwajcarka u podnóża Krzyżnej Góry (654 m n.p.m.) w Górach Sokolich, Górę Sokolik z licznymi skałkami granitowymi, Kolorowe jeziorka powstałe w wyniku eksploatacji pirytu niedaleko miejscowości Wieściszowice.

Góry Wałbrzyskie

Góry Wałbrzyskie – położone są w Sudetach Środkowych, a swoją nazwę wzięły od największego w regionie miasta, Wałbrzycha, będącego do 1999 roku miastem wojewódzkim. Po II wojnie światowej w literaturze były łączone z Górami Kamiennymi, co przejawiało się we wspólnej dla obu pasm nazwie Sudety Wałbrzyskie. Echem tego okresu jest obecna nazwa Parku Krajobrazowego Sudety Wałbrzyskie. Poszczególne części tych gór stanowią jak gdyby samodzielne jednostki, bowiem poprzedzielane są głębokimi dolinami. Można tu wyróżnić trzy masywy: najdalej na zachód wysuniętego Krąglaka (693 m), trójwierzchołkowego Trójgarbu (779 m) i leżącego bezpośrednio nad Wałbrzychem Chełmca (851 m), a ponadto położony na południu Rybnicki Grzbiet, Kotlinę Wałbrzyską i Góry Czarne. Najwyższym wzniesieniem jest położona w Górach Czarnych Borowa (854 m), chociaż przez wiele lat za najwyższy szczyt uważany był Chełmiec. Niewielki Rybnicki Grzbiet, leżący na południe od Borowej, kulminuje w Jałowcu (751 m). Najwyższe partie Gór Wałbrzyskich tworzą permskie skały wylewne – czerwonawe ryolity (potocznie nazywane porfirami) i ciemne trachybazalty (znane też jako melafiry), będące świadectwem dawnej działalności wulkanicznej w tym regionie. Budują one charakterystyczne wybitne stożki Chełmca, Trójgarbu czy Borowej. W opisywanych górach na pewno warto odwiedzić Wałbrzych i Szczawno Zdrój – miasta wielu atrakcji.

Trasa samochodem z Cosmo Glamp do Wałbrzycha i Szczawna Zdroju zajmie Ci około godzinę.